HSAA Girls 7th Grade Basketball

2010 - 2011 Schedule

Final Record: 18-15

Team Picture

Date/Time Opponent Location Score
Thu Nov 4 (6:00) Faith Christian School (Grapevine) Faith Christian School
(Worth Street Gym)

730 E. Worth
Grapevine, TX 76051
W 22-7
Tue Nov 9 (4:30) Triple A Academy (Dallas) Thurgood Marshall Rec Center
5150 Mark Trail Way
Dallas 75232
214-670-1928
L 23-24
Thu Nov 18 (5:30) Grace Prep Academy (Arlington)

Metro Academy of Math & Science

1111 Gibbins

Arlington 76011

L 20-21
Sat Nov 20 (2:00) Prestonwood Christian Academy

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W 20-11
Mon Nov 22 (5:00) Canterbury Episcopal School (Desoto) Canterbury Episcopal School
1708 N. Westmoreland

DeSoto 75115

W 40-8
Thu Dec 2
(5:45)
Princeton I.S.D. (Clark Jr. High)
7th Grade Tournament

(vs. Farmersville)
High School-Auxiliary Gym
Princeton, TX
L 16-28
Sat Dec 4
(8 am)
Princeton I.S.D. (Clark Jr. High)
7th Grade Tournament

(vs. Nevada Community)
High School-Auxiliary Gym
Princeton, TX
W 27-23
Sat Dec 4
(1:00)
Princeton I.S.D. (Clark Jr. High)
7th Grade Tournament

(Consolation Finals vs. Caddo Mills)
High School-Aux Gym or Main Gym
Princeton, TX
W 17-13
Consolation
Tue Dec 7 (5:00) Zion Lutheran School (Dallas)

6121 E. Lovers Ln

Dallas 75214

W 30-22
Thu Dec 9 (4:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 11-15
Fri Dec 10 (4:30) Trinity Christian School-Cedar Hill 1313 E. Pleasant Run Rd.
Cedar Hill, TX 75104
L 30-35
Thu Dec 16 (5:00) West Dallas Community School (combined 7th/8th team) 2300 Canada Dr.
Dallas, TX 75212
W 26-11
Tue Jan 4 (4:00) Prince of Peace Christian School

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 16-30
Fri Jan 7 (6:00) Hockaday School 7th Grade Tournament (1st Round vs. ESD)

11600 Welch Rd

Dallas 75229

W 29-28
Sat Jan 8
(10 am)
Hockaday School 7th Grade Tournament (Semis vs. St. Alcuin)

11600 Welch Rd

Dallas 75229

W 36-14
Sat Jan 8 (1:00) Hockaday School 7th Grade Tournament (Finals vs. Hockaday)

11600 Welch Rd

Dallas 75229

L 11-18
2nd Place
Thu Jan 13 (5:00) Denton Calvary
(we are home team)

IAD

2800 North Interstate 35E
Carrollton, TX 75007

W 22-16
Tue Jan 18 (5:30) Hockaday School (Dallas)

11600 Welch Rd

Dallas 75229

L 24-28
Thu Jan 20 (4:30) Good Shepherd Episcopal School (Dallas) 11110 Midway Rd.
Dallas 75229
L 15-35
Fri Jan 21 (4:30) The Oakridge School (Arlington)

Oakridge School (Arlington)
5900 W. Pioneer Pkwy

Arlington, TX 76013

W 16-3
Mon Jan 24 (6:00) Arlington Grace Prep

IAD

2800 North Interstate 35E
Carrollton, TX 75007

W 21-20
Tue Jan 25 (4:30) Hockaday School (Dallas)

11600 Welch Rd

Dallas 75229

L 18-36
Thu Jan 27 (6:00) Trinity Christian Academy (Addison)

TCA-Addison
17001 Addison Road

Addison 75248

W 29-20
Mon Jan 31 (4:00) Prestonwood Christian Academy

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W 26-13
Tue Feb 15 (5:30) Dallas Thunder (8th grade team)
(we are visiting team)
Grace Christian Academy
3200 Firewheel Dr.
Flower Mound 75028
L 20-25
Thu Feb 24
(5:15 pm)
20011 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Pool Play vs. Houston HCYA Warriors "A")
Fieldhouse USA
Court #11
Frisco, TX
L 17-31
Fri Feb 25
(9:00 am)
20011 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Quarterfinals vs. HCYA Warriors "B")
Fieldhouse USA
Court #10
Frisco, TX
W 27-11
Fri Feb 25
(5:15 pm)
20011 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Semifinals vs. Houston CHSA Wolverines)
Fieldhouse USA
Court #10
Frisco, TX
W 35-17
Sat Feb 26
(10:00 am)
20011 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Championship vs. HCYA Warriors "A")
Lone Star High School
Frisco, TX
L 26-35
2nd Place
Tue Mar 15

NCHBC 2011 Nationals
(vs. Dallas Thunder, TX)

Springfield, Missouri

W 26-23
Wed Mar 16

NCHBC 2011 Nationals
(vs. Memphis FCA Nighthawks, TN)

Springfield, Missouri

W 21-14
Thu Mar 17

NCHBC 2011 Nationals
(vs. Memphis MHEA Eagles, TN)

Springfield, Missouri

L 2-27
Fri Mar 18

NCHBC 2011 Nationals
(3rd Place Game vs. Team USA)

Springfield, Missouri

L 24-26
6A-4th Place

 

 

2010-2011 Girls 7th Grade Team Roster

No.

Player Name

Class

2 Addi Goudy 6
5 Jenna Thorman 7
12 Lily Day 7
13 Megan Baniewicz 6
14 Madison McCurrach 7
21 Rachel Rawlings 6
24 Isabelle Thompson 5
30 Elizabeth Grant 7
31 Sarah Anderson 6
52 Hannah Bryant 6

Head Coach - Daniel Thompson

Team Admin - Mattie Thompson