HSAA Girls 8th Grade (Red) Basketball
2015 - 2016 Schedule
Final Record: 21-13

Date/Time Opponent Location Score
Thu Nov 12
(6:00)
Westlake Academy
JV Team
Westlake Academy
2600 JT Ottinger Rd.
Westlake, TX 76262
L 24-45
Fri Nov 13
(4:00)
DasCHE Spartans Tip-Off Classic
(vs. FW THESA Riders)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 37-16
Sat Nov 14
(8:30 am)
DasCHE Spartans Tip-Off Classic
(vs. Weatherford Express)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 37-18
Sat Nov 14
(1:30)
DasCHE Spartans Tip-Off Classic
(vs. Dallas DasCHE Spartans)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 32-21
1st Place
Mon Nov 16
(6:30)
Legacy Christian Academy
(Frisco)

Legacy Christian Academy
Lower School Gym
5000 Academy

Frisco  75034

W 28-20
Thu Nov 19
(6:00)
Triple A Academy
8th Grade Team
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 13-14
Mon Nov 30
(4:00)
Prestonwood Christian Academy

Prestonwood Christian Academy
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 7-30
Tue Dec 1
(4:30)
Ursuline Academy (Dallas)
9th Grade Team

Ursuline Academy
4900 Walnut Hill Ln

Dallas 75229

L 22-52
Thu Dec 3
(5:00)
Dallas Christian School (Mesquite)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 36-34
Fri Dec 4
(1:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. Austin Royals)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 30-27
Fri Dec 4
(9:00 pm)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. SA Heritage Eagles)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 27-14
Sat Dec 5
(10:00 am)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. South Austin Warriors)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 33-17
Sat Dec 5
(4:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Championship Game vs. SA FEAST Patriots)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 30-29
1st Place
Tue Dec 8
(5:30)
Faith Christian School (Grapevine)

Faith Christian School
(Worth Street Gym)

730 E. Worth St.

Grapevine 76051

L 21-23
Thu Dec 10
(5:30)
Liberty Christian School (Argyle)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 16-46
Mon Dec 14
(7:00)
Trinity Christian Academy (Addison)

TCA-Addison
17001 Addison Road

Addison 75248

W 28-18
Thu Dec 17
(6:30)
Legacy Christian Academy

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 26-22
Tue Jan 5
(6:00)
Triple A Academy Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 27-34
Thu Jan 7
(5:00)
Prestonwood Christian Academy

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 13-49
Fri Jan 8
(4:30)
Ursuline Academy (Dallas)
9th Grade

Ursuline Academy
4900 Walnut Hill Ln

Dallas 75229

L 23-55
Mon Jan 11
(5:00)
Dallas Christian School (Mesquite)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 23-15
Tue Jan 12
(5:00)
DasCHE Spartans
(homeschool)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 28-22
Fri Jan 15
(4:00)
Harwood Jr. High (Bedford)
9th Grade
Harwood Junior High
3000 Martin
Bedford, TX 76021
L 13-40
Sat Jan 16
(1:00)
DasCHE Spartans
(homeschool)
Gospel Lighthouse Church
5525 W. Illinois Ave.
Dallas, TX 75211
W 39-10
Tue Jan 19
(5:30)
Liberty Christian School (Argyle)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

W 19-18
Thu Jan 21
(TBD)
Trinity Christian Academy (Addison)

TCA-Addison
17001 Addison Road

Addison 75248

W 27-14
Sat Jan 30
(2:00)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(vs. Triple A Academy)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 20-28
Thu Feb 11
(6:00)
Covenant Christian Academy
(Colleyville)
Covenant Christian Academy
901 Cheek Sparger Rd.
Colleyville, TX 76034
W 38-24
Fri Feb 12
(4:30)
Ursuline Academy (Dallas)
9th Grade

Ursuline Academy
4900 Walnut Hill Ln

Dallas 75229

L 27-30
Thu Feb 25 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Weatherford Express)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 31-18
Thu Feb 25 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. San Antonio Nova)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
L 22-33
Fri Feb 26 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Abilene Hawks)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 38-14
Fri Feb 26 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Austin Royals)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 46-35
Sat Feb 27 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. San Antonio FEAST Patriots)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 37-24
Silver-1st

 

2015-2016 Girls 8th Grade (Red) Team

No.

Player Name

Grade

14 Belvin, Esabella 7
22 Cunneen, Nancy 8
31 Foister, Natalie 8
21 Gutierrez, Kenzie 8
3 Hicks, Kendall 7
5 Lehman, Abbie 7
1 Painter, Rebekah 8
40 Steele, Mackenzie 8

Head Coach -  Kerri Zynen

Asst. Coaches - Len Hicks

Team Admin - Laurie Lehman