HSAA Boys 8th Grade (Red) Basketball

2011 - 2012 Schedule
Final Record: 33-10
 

Date/Time Opponent Location Score
Thu Nov 10 (6:00) Grace Prep Academy (Arlington)

Metro Academy of Math & Science

1111 Gibbins

Arlington 76011

W
Mon Nov 14 (5:00) Central Junior High School
9th Grade "B" (Euless)

Central Junior High School

3191 W. Pipeline Rd.

Euless, TX 76040

W 74-25
Thu Nov 17 (5:00) Prosper Middle School (Prosper ISD) Reynolds Middle School
700 North Coleman
Prosper, TX
W 46-26
Mon Nov 21 (5:00) Cistercian Preparatory School---
8th Grade "B" (Irving)

1 Cistercian Road

Irving 75039  

W 43-18
Mon Nov 28 (6:00) Grace Prep Academy (Arlington)

Metro Academy of Math & Science

1111 Gibbins

Arlington 76011

W
Thu Dec 1 (6:00) Pantego Christian Academy Tournament (1st Round vs. Ovilla) Pantego Christian Academy
2201 West Park Row Drive
Arlington, TX 76013
L 41-45
Fri Dec 2 (6:00) Pantego Christian Academy Tournament(2nd Round vs. Trinity Christian-Cedar Hill) Pantego Christian Academy
2201 West Park Row Drive
Arlington, TX 76013
W 31-30
Sat Dec 3 (8:00 am) Pantego Christian Academy Tournament(3rd Round vs. FW Christian) Pantego Christian Academy
2201 West Park Row Drive
Arlington, TX 76013
W 35-24
Sat Dec 3 (11 am) Pantego Christian Academy Tournament(Bracket Play vs. THESA Riders) Pantego Christian Academy
2201 West Park Row Drive
Arlington, TX 76013
W 53-18
Sat Dec 3 (4:00) Pantego Christian Academy Tournament(Consolation Finals vs. Pantego Christian) Pantego Christian Academy
2201 West Park Row Drive
Arlington, TX 76013
W 41-28
Mon Dec 5 (6:30) Tyler Street Christian Academy (Dallas)

915 W. 9th St

Dallas 75208

W 55-30
Thu Dec 8 (7:00) Quest Middle School Vista Academy of Lewisville
1010 Bellaire Boulevard
Lewisville, TX 75067
W 51-31
Mon Dec 12 (6:00) THESA Riders (14U "A" team)

IAD

2800 North Interstate 35E

Carrollton 75007

(I-35E @ Hwy 190--George Bush)

W 37-15
Wed Dec 14(4:30) Providence Christian School of Texas (Dallas)

Providence Christian School

5002 W. Lovers Lane

Dallas 75209

W 54-17
Fri Dec 16 (7:00) Dallas Thunder (14U Team)

Grace Baptist Church
3200 Firewheel Drive
Flower Mound, Texas 75028

L 31-64
Tue Jan 3 (5:00) St. Mark's School of Texas (Dallas)

10600 Preston Road

Dallas 75230

W 42-17
Sat Jan 7
(10:00 am)
Cistercian Preparatory School---
8th Grade "B" (Irving)

1 Cistercian Road

Irving 75039  

W 52-25
Thu Jan 12 (7:30) Southwest Christian School
(Ft Worth)

Southwest Christian Elementary
6801 Dan Danciger Rd.
Fort Worth 76133

W
Fri Jan 13 (7:15) THESA Riders (14U "A" Team)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 52-17
Tue Jan 17 (6:00) St. Anthony Academy (Dallas) St. Anthony Academy
3732 Myrtle St.
Dallas 75215
L 22-34
Thu Jan 19 (6:30) Liberty Christian School (Argyle)

Liberty Christian School
1301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

W 42-21
Fri Jan 20 (6:00) Prestonwood Christian Academy (8th "B")

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W
Tue Jan 24 (5:00) St. Mark's School of Texas (Dallas)

10600 Preston Road

Dallas 75230

W 38-14
Thu Jan 26 (8:00) Flower Mound Rebels (14U) Hawks Gymnasium
5101 Kensington Court
Flower Mound 75022
L 38-76
Fri Jan 27 (4:00) Royse City 8th Grade "B" Tournament
(1st Round vs. Dallas Thunder)

Royse City Middle School
1310 E Hwy 66
Royse City 75189

W 56-21
Sat Jan 28
(10:30 am)
Royse City 8th Grade "B" Tournament
(2nd Round vs. Mt. Pleasant)
Royse City Middle School
1310 E Hwy 66
Royse City 75189
W 51-23
Sat Jan 28
(1:00)
Royse City 8th Grade "B" Tournament
(Championship Game vs. Royse City)
Royse City Middle School
1310 E Hwy 66
Royse City 75189
W 51-28
1st Place
Fri Feb 3 (4:30) McKinney Christian Academy
(JV team)
McKinney Christian Academy
3601 Bois D'Arc
McKinney, TX 75071
W 51-34
Tue Feb 7 (4:30) Dallas Christian (Mesquite)---
JV "B" Team

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 39-45
Thu Feb 9 (5:30) Royce City Middle School (8th Grade "B") Royce City, TX W 34-27
Tue Feb 14 (5:30) Dallas Thunder (14U "A")
(we are home team)

IAD

2800 North Interstate 35E

Carrollton 75007

(I-35E @ Hwy 190--George Bush)

L 43-74
Wed Feb 15 (7:30) Texas Torah Institute (JV) Levine Academy
18011 Hillcrest Road
Dallas 75252
W 32-24
Fri Feb 17 (7:00) Southwest Dallas DASCHE Spartans (homeschool)
(we are home team)

IAD

2800 North Interstate 35E

Carrollton 75007

(I-35E @ Hwy 190--George Bush)

W 68-36
Feb 23 20012 Texas State Homeschool Basketball Championships (vs. Houston CHSA Wolverines-Gold) Fieldhouse USA
Frisco, TX
W
Feb 23 20012 Texas State Homeschool Basketball Championships (vs. Houston HCYA Warriors-Black) Fieldhouse USA
Frisco, TX
W 50-28
Feb 24 20012 Texas State Homeschool Basketball Championships (Quarters vs. CHSA Wolverines-Maroon) Fieldhouse USA
Frisco, TX
W 44-32
Feb 24 20012 Texas State Homeschool Basketball Championships (Semis vs. Dallas HSAA-Blue) Fieldhouse USA
Frisco, TX
L 37-51
Feb 25 20012 Texas State Basketball Tourney
(3rd Place Game vs. HCYA-Purple)
Lone Star High School
Frisco, TX
L 35-38
4th Place
Tue March 20

NCHBC 2012 Nationals
(vs. KC East Lions, Missouri)

Springfield, Missouri

L 31-35
Wed March 21

NCHBC 2012 Nationals
(vs. San Antonio FEAST Patriots)

Springfield, Missouri

W 50-30
Thu March 22

NCHBC 2012 Nationals
(vs. OKCity Storm-White)

Springfield, Missouri

W 54-23
Fri March 23

NCHBC 2012 Nationals
(vs. Rockford Fire, Illinois)

Springfield, Missouri

W 43-34
Sat March 24

NCHBC 2012 Nationals
(vs. Lions Sports Club, Indiana)

Springfield, Missouri

L 19-34
(4A-2nd)

 

2011-2012 Boys 8th Grade (Red) Team Roster

No.

Player Name

Grade

0 Mark Simpson 8
4 Charles Leupen 8
5 Sage Heap 8
20 Jackson Webb 8
23 Colton Shorman 8
25 Colton McCawley 8
33 Kenneth Crump 6
41 Buddy Kennedy 8
42 Cory Steinmann 8
43 Nathan Lowry 8
53 Malik Hudson 7

Head Coach - David Webb

Asst Coach - Derek Leupen

Team Administrator - Diane Webb