HSAA Boys JV (South) Basketball

2013 - 2014 Schedule
Final Record: 29-14
Date/Time Opponent Location Score
Mon Nov 4
(5:00)
Legacy Christian Academy (Frisco)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 36-26
Fri Nov 8
(5:00)
DaSCHE Spartans (homeschool) Bob Knight's Field House
(Duncanville Fieldhouse)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 44-36
Tue Nov 12 (6:30) Harwood Junior High (9th "A") Harwood Junior High
3000 Martin
Bedford, TX 76021
W 48-34
Thu Nov 14 (7:10) Richland High School 9th "A" Tournament
(vs. Justin Northwest)
Richland High School
5201 Holiday Lane
North Richland Hills, TX 76180
W 67-49
Fri Nov 15
(8:30)
Richland High School 9th "A" Tournament
(vs. Richland High)
Richland High School
5201 Holiday Lane
North Richland Hills, TX 76180
L 41-69
Sat Nov 16
(2:00)
Richland High School 9th "A" Tournament
(3rd Place Game vs. Keller High)
Richland High School
5201 Holiday Lane
North Richland Hills, TX 76180
L 43-82
Tue Nov 19 (4:30) Bishop Lynch High School (Dallas)
9th Grade Team

Bishop Lynch High School
9750 Ferguson Road

Dallas 75228

L 41-47
Fri Nov 22
(5:00)
Triple A Academy
(Dallas charter school)
Focus Academy
2524 W. Ledbetter Dr.
Dallas, TX 75237
W 51-46
Mon Nov 25 (6:00) Faith Christian School (Grapevine)
9th Grade Team
Dallas Road Gym
729 E. Dallas Rd.
Grapevine, TX 76051
W 72-54
Sat Nov 30
(3:30)
Prince of Peace Christian School(Carrollton)

Prince of Peace Christian School
4000 Midway Rd.

Carrollton, TX 75007

L 40-55
Tue Dec 3
(6:30)
Cistercian Preparatory School (Irving)
9th Grade Team

Cistercian Prep School  
1 Cistercian Road

Irving 75039

W 72-42
Thu Dec 12
(4:30)
John Paul II 9th Grade Tournament
(1st Round vs. Ranchview High)

John Paul II High School
900 Coit Rd

Plano 75075

W 59-36
Fri Dec 13
(4:30)
John Paul II 9th Grade Tournament
(2nd Round vs. Plano Jasper)

John Paul II High School
900 Coit Rd

Plano 75075

W 65-61
Sat Dec 14
(10:30 am)
John Paul II 9th Grade Tournament
(Semfinals vs. Jesuit "A")

John Paul II High School
900 Coit Rd

Plano 75075

L 36-71
Sat Dec 14
(3:00 or 4:30)
John Paul II 9th Grade Tournament
(3rd Place Game vs. Frisco High)

John Paul II High School
900 Coit Rd

Plano 75075

L 40-53
4th Place
Tue Dec 17
(6:30)
Westwood School
(Dallas)
Dallas Christian College
2700 Christian Pkwy.
Dallas, TX 75234
W 62-10
Wed Dec 18 (6:15) St. Mark's School of Texas (Dallas)
9th Grade Team

St. Mark’s School of Texas
(Spencer Gym)

10600 Preston Road

Dallas 75230

W 80-73
Fri Dec 20
(5:00)
John Paul II High School
9th Grade Team

John Paul II High School
900 Coit Rd

Plano 75075

W 48-41
Mon Dec 30
(6:00)
Legacy Christian Academy (Frisco)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 48-28
Mon Jan 6
(5:00)
Triple A Academy---9th Grade
(Dallas charter school)
Focus Academy
2524 W. Ledbetter Dr.
Dallas, TX 75237
W 60-41
Tue Jan 7
(4:30)
Cistercian Preparatory School
(Irving)

Cistercian Prep School
1 Cistercian Road

Irving 75039  

W 61-50
Fri Jan 10
(4:30)
Ovilla Christian School (Varsity)

Ovilla Christian School
3251 Ovilla Rd

Red Oak 75154

W 76-63
Mon Jan 13 (6:45) Jasper High School (Plano)
9th "A" Team
Jasper High School
6800 Archgate Dr
Plano, TX 75024
L 70-75
Tue Jan 14
(6:00)
Southwest Christian School
(Ft Worth)
Southwest Christian
7001 Benbrook Lake Dr.
Ft. Worth, TX 76123
W 59-58
Fri Jan 17
(6:00)
Prosper High School
Sophomore Team
Prosper High School
301 Eagle Drive
Prosper, TX 75078
W 55-48
Tue Jan 21
(7:00)
Highland Park High---9th Grade "B" Highland Park High School
4220 Emmerson
Dallas, Texas 75205
W 58-53
Fri Jan 24
(7:30)
Ft Worth THESA Riders JV "A"

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

L 42-50
Mon Jan 27
(7:30)
Texas Torah Institute (Dallas)---Varsity Levine Academy
18011 Hillcrest Road
Dallas 75252
L 39-50
Tue Jan 28
(6:00)
The Fulton School (Rockwall) Forney Sports Center
12950 FM 1641
Forney, Texas 75126
W 72-30
Mon Feb 3
(4:45)
NTX Warriors (charter school) Bob Knight's Fieldhouse
(Duncanville Fieldhouse)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 73-19
Tue Feb 4
(6:00)
Prosper High School
Sophomore Team
Prosper High School
301 Eagle Drive
Prosper, TX 75078
L 24-38
Fri Feb 7
(6:30)
St. Mark's School of Texas (Dallas)
9th Grade Team

St. Mark’s School of Texas
(Hicks Gym)

10600 Preston Road

Dallas 75230

L 44-52
Tue Feb 11
(6:30)
Dallas Christian School (Mesquite)
JV Team

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

L 37-50
Thu Feb 13
(5:30)
Yavneh Academy (Dallas)

Schultz Rosenberg Campus

12324 Merit Dr.

Dallas 75251

L 65-67
(OT)
Fri Feb 14
(5:00)
DaSCHE Spartans (homeschool) Bob Knight's Field House
(Duncanville Fieldhouse)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 59-60
Thu Feb 27 2014 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Paris Warriors)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 56-48
Fri Feb 28 2014 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. FW Parker-Tarrant Warriors)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 58-34
Sat Mar 1 2014 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Abilene Hawks)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 42-32
1st Place
16B-DII Champions
Mon Mar 10

2014 NCHBC National Tournament
(vs. FW THESA Riders)

Springfield, Missouri

W 44-35
Tue Mar 11

2014 NCHBC National Tournament
(vs. Memphis, TN Choctaws)

Springfield, Missouri

W 62-42
Wed Mar 12

2014 NCHBC National Tournament
(vs. Team USA White)

Springfield, Missouri

W 56-22
Thu Mar 13

2014 NCHBC National Tournament
(vs. Dallas DasCHE Spartans)

Springfield, Missouri

W 61-47
Fri Mar 14

2014 NCHBC National Tournament
(vs. Wisconsin SWCHEA Saints)

Springfield, Missouri

W 54-43
1st Place
16B-DII Champions

 

2013 - 2014 Boys JV (South) Roster

No.

Player Name

Class

31 Anderson, Wil 10
25 Beltran, Ivan 11
30 Eastham, Matt 10
41 Greene, Garrett 10
53 Helmreich, Josh 9
32 Jackson, Matthew 11
23 Lehman, Cole 9
55 Lowry, Nathan 9
22 Shorman, Colton 9
11 Spence, Gavin 9
34 Tutt, Caleb 10
10 Webb, Jackson 9

Head Coach - Marty Lehmann

Asst Coach - John Eastham