HSAA Girls Middle School Volleyball

Fall 2007 Schedule

Coach: Christie Warden

Final "A" Team Record: 17-6

Final "B" Team Record: 9-11-1

Middle School "A" Team Picture

Middle School "B" Team Picture

Team

Date/Time

Opponent

Location

Results

B Thu Aug 23 (3:00) Prince of Peace Christian School (Carrollton)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 21-25 13-25
A Thu Aug 23 (4:00) Prince of Peace Christian School (Carrollton)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 17-25 25-12 8-15
B Fri Aug 24 (5:00) Ovilla Christian School (Red Oak)

3251 Ovilla Rd.

Red Oak 75154

W 25-16 25-10
A Fri Aug 24 (6:00) Ovilla Christian School (Red Oak)

3251 Ovilla Rd.

Red Oak 75154

W 25-15 25-14

B

Tue Aug 28 (4:00) McKinney Christian Academy

St. Gabriel's Church

110 St. Gabriel Way

McKinney 75071

Close to Custer/Virginia

L 17-25 16-25

A

Tue Aug 28 (5:00) McKinney Christian Academy

St. Gabriel's Church

110 St. Gabriel Way

McKinney 75071

Close to Custer/Virginia

L 13-25 18-25

B

Thu Aug 30 (4:00) Prince of Peace Christian School (Carrollton)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 23-25 24-26

A

Thu Aug 30 (5:00) Prince of Peace Christian School (Carrollton)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 26-24 23-25 14-16

B

Tue Sep 11 (4:00) Shady Grove Christian Academy (Grand Prairie)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-12 29-27

A

Tue Sep 11 (5:00) Shady Grove Christian Academy (Grand Prairie)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-17 25-7
B Tue Sep 18 (4:00) Trinity Christian Academy (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

L 16-25 25-23 15-17
A Tue Sep 18 (5:00) Trinity Christian Academy (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 21-25 25-14 15-10
B Thu Sep 20 (5:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

L 16-25 16-25
A Thu Sep 20 (6:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

W 25-16 25-17

B

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. TCA "A")

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 17-20 9-20

B

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. POP IAA)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

T 11-20 20-17

B

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. Lutheran)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 19-20 8-20

B

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. POP TAPS)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 10-25 20-25

B

Sat Sep 22 Prince of Peace Tournament
(vs. POP IAA)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 25-23 28-26

B

Sat Sep 22 Prince of Peace Tournament
(Consol. Championship vs. Lutheran)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 22-25 13-25
6th Place

A

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. Shelton)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 20-4 20-6

A

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. POP TAPS)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 18-20 13-20

A

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. TCA "B")

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 20-5 20-10

A

Fri Sep 21 Prince of Peace Tournament
(vs. Lutheran)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 19-25 25-8 15-10

A

Sat Sep 22 Prince of Peace Tournament
(vs. TCA "A")

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 25-11 25-12

A

Sat Sep 22 Prince of Peace Tournament
(Championship Game vs. POP TAPS)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 26-24 23-25 13-15
2nd Place

B

Mon Sep 24 (4:00) Rockwall Christian Academy (Rowlett)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-22 20-25 15-7

A

Mon Sep 24 (5:00) Rockwall Christian Academy (Rowlett)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-3 25-9
B Tue Sep 25 (5:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

W 25-13 25-12
A Tue Sep 25 (6:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

W 25-17 25-23

B

Fri Sep 28 (6:00) Shady Grove Christian Academy Tournament (vs. Memorial Christian)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

L 22-25 19-25

B

Sat Sep 29 (10 am) Shady Grove Tournament
(vs. Shady Grove)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-15 26-24

B

Sat Sep 29 (1:00) Shady Grove Tournament (Consolation Champ'ship vs. Pantego)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-15 19-25 15-10
5th Place

A

Fri Sep 28 (4:00) Shady Grove Tournament
(vs. McKinney Christian)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-11 25-16

A

Sat Sep 29 (11 am) Shady Grove Tournament
(vs. Legacy Christian)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-12 25-20

A

Sat Sep 29 (4:30) Shady Grove Tournament (Championship vs. Memorial)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

L 27-25 25-21 13-25
2nd Place
A Fri Oct 5 (7:00)

THESA Riders (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 23-25 26-24 15-13
B Tue Oct 9 (4:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

W 25-22 25-19
A Tue Oct 9 (5:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

W 25-14 25-16
B Thu Oct 11 (5:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

W 11-25 25-20 15-12
A Thu Oct 11 (6:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

W 25-19 25-9
A Tue Oct 16 (4:00) Cambridge School of Dallas

Royal Haven Baptist Church
10919 Royal Haven Drive

Dallas 75229

W 25-10 25-12
B Tue Oct 23 (4:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

L 25-15 22-25 12-15
A Tue Oct 23 (5:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

W 25-11 25-12

 

Fall 2007 Middle School "A"

 

Fall 2007 Middle School "B"

No.

Player Name

Class

23 Anna Brewster 8
6 Mary Margaret Flaming 7
15 Randi LeFevre 8
20 Susanna Lorenz 7
7 Jessi McCorkle 7
19 Tori Wallar 8
52 Natalie Warden 6
5 Nicole Warden 7

Head Coach - Christie Warden

Asst. Coaches - Cari McCorkle & Kim Wallar

 

No.

Player Name

Class

14 Katie Clubine 6
8 Emma Krahn 8
2 Kathryn McDaniel 8
12 Corrie Maguire 8
10 Caitlin Payne 7
3 Brenntyn Rhea 8
11 Ashley Smith 7
4 Jenna Tenpenny 8

Head Coach - Christie Warden

Asst. Coaches - Cari McCorkle & Kim Wallar