Schedule & Results of HSAA Teams

NCHBC Nationals Basketball Championships
Springfield, Missouri

March 10-14, 2014

Complete Brackets Online

HSAA Team Head Coach Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Final Finish

Varsity Boys North
(18U--Div. I)

Josh Feemster

W 67-50
Cincinnati Trailblazers
W 69-62
Nashville Warriors
L 72-82
Oklahoma City Storm
Gold Ball Game
W 73-65
Saline Co. Warriors
Silver Ball Showdown Semifinals
L 62-70
Wichita Defenders
Silver Ball Showdown
Finals
Nationals Division I
2nd Place
Silver Ball Showdown

Varsity Boys South
(18U--Div. II)

Josh Feemster

L 47-51
Lighthouse (Missouri)
W 51-33
Team USA Green
L 42-44
Fayetteville Eagles
W 55-45
Team USA Gold
W 41-38
Christian Life Eagles (Califiornia)
Division II - Class C
5th Place

Varsity Girls North
(18U--Div. I)

Justin Higginbotham W 75-4
Johnson Co. Lions
W 63-31
Nashville Warriors
W 77-70
Memphis FCA Nighthks
Gold Ball Champions
6A Division
L 65-68
Lubbock Titans
Gold Ball Showdown Semifinals
W 98-68
Odessa New Way Eagles
National 3rd Place Game
Nationals Division I
3rd Place
Gold Ball Champions
Varsity Girls South
(18U--Div. I)
Charles Bryant L 11-63
Memphis FCA Nighthks
L 55-59
Team USA Blue
L 27-46
RUSH
W 53-17
Team USA Gold
W 34-33
Grand Junction Jags
Division IV - Class B
5th Place
JV Boys North
(16U--Div. I)
Rob Conaway W 68-62
Cincinnati Trailblazers
L 44-53
Oklahoma City Storm
L 37-44
Northside Lions
W 60-35
Tulsa CHEF Arrows
W 65-51
Memphis MHEA Eagles
Division I - Class B
5th Place
JV Boys South
(16U--Div. II)
Marty Lehmann W 44-35
FW THESA Riders
W 62-42
Memphis Choctaws
W 56-22
Team USA White
W 61-47
DasCHE Spartans
Semifinals
W 54-43
SWCHEA Saints
Div. II Championship
Division II
16B Champions
(Undefeated)
Team Picture
JV Girls
(16U)
Walter Thomas W 47-6
Team USA White
W 47-14
Team USA Blue
W 39-14
Tulsa CHEF Arrows
W 51-19
Cornerstone Warriors
Semifinals
L 38-43
Oklahoma City Storm
National Championship
Nationals Division I
2nd Place
8th Boys Blue
(14U--Div. I)
Jonathan Webb W 65-4
Team USA Red
W 57-36
Wright County Warriors
W 49-30
Illinois Crusaders
Gold Ball Champions
W 52-43
New Way Eagles
Gold Ball Showdown Semifinals
W 38-31
Memphis FCA Nighthks
National Championship
Nationals Division I
14B Undisputed Champions
8th Boys Red
(14U--Div. II)
Judah Tanella W 42-24
Team USA Orange
W 36-19
Team USA Green
W 39-28
Tulsa CHEF Arrows
L 29-30
Dallas Thunder
Semifinals
W 42-35
RUSH
Division II
3rd Place
8th Girls
(14U)
Daniel Thompson L 32-36
Tulsa NOAH Jags
W 29-24
Team USA White
W 37-36
RUSH
L 21-28
Oklahoma City Knights
W 37-13
Red River Rattlers
Division I - Class B
3rd Place
7th Boys Blue
(12U--Div. I 6A)
Chris Bechtold No Game W 57-30
Tulsa NOAH "B"

L 29-47
Nashville Warriors
L 29-31 (OT)
DasCHE Spartans
L 36-37
CHSM Crimson Knights
W 42-29
Northside Lions
Division I - Class B
7th Place
7th Boys Red
(12U)
Rick Hulkenberg No Game L 17-46
Indianapolis Wildcats
W 25-13
NCC Warriors (White)
L 30-43
Ft. Smith Patriots
L 18-34
Memphis MHEA (Blue)
Division I - Class C
3rd Place
7th Girls
(12U)
Jeff Thorman No Game W 30-17
Team USA Blue
W 34-17
Tulsa NOAH Jaguars
L 39-45
Oklahoma City Storm
Semifinals
W 40-15
HCYA Warriors
National 3rd Place Game
Nationals Division I
3rd Place
10U Girls
(10U)
Andrea Kendall No Game W 32-5
Tulsa NOAH Jaguars
W 25-3
Nashville Warriors
L 21-24
Dallas Thunder
Semifinals
W 28-4
Memphis FCA Nighthks
National 3rd Place Game
Nationals Division I
3rd Place

 

Dallas HSAA is a homeschool sports organization that serves the Dallas Metroplex areas.

www.HSAA.org