Schedule & Results of HSAA Teams

NCHBC National Basketball Championships
Springfield, Missouri

March 9-13, 2015

 

 

Boys Brackets

Girls Brackets

HSAA Team

Head Coach

Monday

Tuesday Wednesday

Thursday

Friday

Final Finish

Varsity Boys Blue
(18U)

Josh Feemster

W 110-49
Houston CHSA Wolverines
W 61-60
Memphis MHEA Eagles
L 51-85
Oklahoma City Storm
L 51-58
Aggieland Panthers
Silver Ball Semifinals
L 54-63
Kalamazoo Cougars
Silver 3rd Place Game
Silver Ball Champions
6A

Varsity Boys Red
(18U)
Large School Div. II-C

Stephen Spurlock

L 69-72
St. Louis Blue Knights
W 90-73
Memphis Nighthawks
W 57-40
Hudsonville Hornets
W 71-69
Lake Houston Conquerors

L 58-59
Omaha Roadrunners

W 72-66
Ft. Smith, AR Patriots
Large Program
Div. II
2nd Place

Varsity Girls
(18U)

Justin Higginbotham

W 71-34
Indianapolis Wildcats
W 67-34
Cincinnati Trailblazers
L 41-55
Memphis MHEA Eagles
W 66-25
SWCHA Saints
Silver Ball Semifinals
L 46-54
Lubbock Titans
Silver Ball Finals
Silver Ball Champions
6A

JV Boys
(16U)

Tony Swindle

W 41-34
OKC Storm-North
W 78-47
Lake Houston Conquerors
W 61-59
Memphis Metro Mustangs
Gold Ball Champions
L 56-65
Ft. Smith Patriots
National Semifinals
L 41-48
Northwest Arkansas Hornets
National 3rd Place Game
Gold Ball Champions
Nationals 4th Place

JV Girls
(16U)

Walter Thomas

No Game W 39-30
West Michigan Hornets
L 27-41
Memphis MHEA Eagles
L 33-41
San Antonio Nova
L 20-27
Houston CHSA Wolverines
Nationals 8th Place

8th Boys Blue
(14U)

Judah Tanella

W 50-37
West Michigan Hornets
L 32-49
Oklahoma City Storm
L 44-54
Northwest Arkansas Hornets
L 38-50
Eastside Golden Eagles
T 24-24
Ft. Smith Patriots
Div. I-B
7th Place

8th Boys Red
(14U--DII)

Jordan Dinardo

No Game L 20-42
St. Louis Blue Knights
L 27-38
Team USA Red
L 37-41
Northside Lions
L 28-35
Nashville Warriors (Gold)
Div. II-D
4th Place

8th Girls Blue
(14U)

Jeff Thorman

No Game W 43-3
Tulsa NOAH Jaguars
W 53-17
Memphis Metro Mustangs
W 57-31
Oklahoma City Storm
National Semifinals
L 30-40
Memphis MHEA Eagles
National Championship Game
Nationals 2nd Place

8th Girls Red
(14U)

Josh Burton

No Game W 31-20
Green County Defenders
L 36-39
Tulsa THA Wave
L 16-29
West Michigan Hornets
W 34-28
Memphis Metro Mustangs
Nationals 7th Place

8th Girls White
(14U)

Kerri Zynen

No Game L 27-54
Oklahoma City Storm
W 41-29
SCCHEA Warriors
W 35-26
OKC Knights
L 14-23
KC East Lions
Div. I-B
2nd Place

7th Boys Blue
(12U)

Chris Bechtold

No Game W 48-15
Tulsa NOAH Jaguars
W 48-26
Memphis MHEA Eagles
Gold Ball Champions
W 47-32
Oklahoma City Storm
National Semifinals
L 32-47
Wichita Defenders
National Championship Game
Gold Ball Champions
Nationals 2nd Place

7th Boys Red
(12U)

Merlin Bise

L 21-43
Houston CHSA Wolverines
W 44-16
Tulsa CHEF Arrows
L 26-41
Dallas Thunder
L 17-48
OKC Knights
L 16-33
DasCHE Spartans
Div. I-C
4th Place

10U Boys
(10U)

Jason Haddix

No Game L 24-41
Houston CHSA Wolverines
W 42-7
Oklahoma City Storm (Blue)
W 29-17
DasCHE Spartans
W 38-28
Tulsa NOAH Jaguars
Div. II Finals
Div. II
1st Place

10U Girls
(10U)

Andrea Kendall

No Game W 38-10
Team USA (Blue)
W 35-15
Tulsa NOAH Jaguars
W 29-16
Dallas Thunder
W 37-23
Tulsa NOAH Jaguars
National Championship Game
National Champions
Gold Ball Champions

 

Dallas HSAA is a homeschool sports organization that serves the Dallas Metroplex areas.

www.HSAA.org