Schedule & Results of HSAA Teams

THSSBC Texas State Basketball Championships
Frisco, Texas

February 27-March 1, 2014

Brackets Page

HSAA Team Head Coach Thursday Friday Saturday Final Finish

Varsity Boys North
(18U)

Josh Feemster

W 67-41
Houston CHSA Wolverines
W 54-40
Houston CHSM Crimson Knights
L 37-45
Houston HCYA Warriors
Championship Div.
2nd Place

Varsity Boys South
(18U)
(Division II)

Josh Feemster

L 51-57
Lake Houston Conquerors
W 67-44
Johnson County Lions
W 45-39
Weatherford Express
L 55-63
Austin Royals
Division II
6th Place

Varsity Girls North
(18U)

Justin Higginbotham W 63-32
Houston CHSA Wolverines
W 69-39
Dallas Thunder (Blue)
W 52-36
San Antonio FEAST Patriots
L 61-70
Houston SATCH Mavericks
L 76-79
San Antonio FEAST Patriots
Championship Div.
4th Place
Varsity Girls South
(18U)
(Division II)
Charles Bryant W 57-19
Weatherford Express
W 40-34
Victoria Cobras
W 37-25
Dallas DasCHE Spartans
L 23-41
Dallas Thunder (White)
Division II
2nd Place
JV Boys North
(16U)
Rob Conaway W 76-42
Houston CHSA Wolverines
W 64-50
Amarillo Flames
L 56-64
Houston HCYA Warriors
Championship Div.
2nd Place
JV Boys South
(16U)
(Division II)
Marty Lehmann W 56-48
Paris Warriors
W 58-34
FW Parker-Tarrant Warriors
W 42-32
Abilene Hawks
Division II
1st Place
JV Girls
(16U)
Walter Thomas W 58-15
Paris Warriors
W 40-20
Lubbock Titans
W 45-39
Houston SATCH Mavericks
Texas Champions
8th Boys Blue
(14U)
Jonathan Webb W 50-13
Houston HCYA Warriors "B"
W 43-26
Houston SATCH Mavericks
W 51-37
Houston HCYA Warriors
Texas Champions
8th Boys Red
(14U)
Judah Tanella W 43-42
Lake Houston Conquerors
L 22-59
Houston HCYA Warriors "A"
L 39-46
FW THESA Riders
L 35-41
Lake Houston Conquerors
Championship Div.
11th Place
8th Girls
(14U)
Daniel Thompson W 33-13
Red River Rattlers
W 29-25
San Antonio FEAST Patriots
L 30-34
Houston CHSA Wolverines
W 27-24
Dallas Thunder
Championship Div.
3rd Place
7th Boys Blue
(12U)
Chris Bechtold W 66-25
Aggieland Panthers
W 40-37
Houston SATCH Mavericks
L 29-44
San Angelo Thunder
W 45-44
Amarillo Flames
Championship Div.
3rd Place
7th Boys Red
(12U)
(Division II)
Rick Hulkenberg L 28-45
Heritage Falcons
L 31-36
Team Texas (Red)
L 28-30
Dallas Thunder
W 37-8
Houston CHSA "B"
W 53-12
CHANT Chargers (Red)
Division II
5th Place
7th Girls
(12U)
Jeff Thorman W 41-27
Houston SATCH Mavericks
W 43-16
Sulphur Spring CHESS Knights
W 29-23
Houston CHSA Wolverines
W 23-18
Houston HCYA Warriors
Texas Champions
10U Boys
(10U)
Jason Haddix L 13-30
Houston CHSA Wolverines
W 33-29
Houston CHSM Crimson Knights
L 13-43
Houston SATCH Mavericks
L 7-24
Weatherford Express
Championship Div.
4th Place
10U Girls
(10U)
Andrea Kendall W 18-12
Lubbock Titans
W 31-12
SS CHESS Knights
W 23-15
Houston SATCH Mavericks
L 19-29
Dallas Thunder
Championship Div.
2nd Place

 

Dallas HSAA is a homeschool sports organization that serves the Dallas Metroplex areas.

www.HSAA.org